Kā kļūt par AAB biedru?

Par taisnīgu evolūciju! (Zvērināta advokāta Dmitrija Skačkova runa Advokātu atbalsta biedrības dibināšanas sapulcē)

Pirms šīs sapulces dzirdēti daudzi izteikumi par to, ka nu atkal nav miera, ka atkal tiek organizēta kaut kāda ‘’revolūcija’’.

Protams, būtu naivi cerēt, ka šodien advokatūrā atgriežas zelta laikmets, jaunā ēra bez nesaskaņām, bez problēmām.

Tomēr jau šodien mēs varam izdarīt savu izvēli, un, dibinot šo biedrību, skaidri pateikt, ka vēlamies konstruktīvu darbu. Mēs nevēlamies satricinājumus, mēs vēlamies advokatūras taisnīgu evolūciju, nevis tādu, kas dažiem cilvēkiem, it īpaši dažnedažādiem priekšniekiem, radītu iespējas kontrolēt, regulēt un dresēt kolēģus un, runāsim atklātu valodu, relizēt savas ‘’biznesa intereses’’.

Mēs visi labi atceramies vēl nesenu pagātni, kad advokatūrā patiešām valdīja koleģiālais gars. Arī šodien Padomē un advokatūrā ir cilvēki, kas šo garu personificē. Man, piemēram, par šādu personificējumu vienmēr bijis un būs kolēģis Aivars Niedre. Taču jāatzīst, ka situācija sen vairs nav tāda, kāda agrāk. Ir uzkrājušās daudzas problēmas, par kurām katru gadu kolēģi runāja no kopsapulces tribīnes, taču šīs problēmas risinātas netika.

Nevar neņemt vērā to, ka daži no labākajiem cilvēkiem advokatūras vadībā vienkārši ir noguruši, un tas padarīja par iespējamām nepārdomātu pārmaiņu mēģinājumus Kolēģijā pēdēja gada laikā.

Arī sabiedrības kopējais noskaņojums šī gadsimta sākumā problēmu konstruktīvu risinājumu neveicināja. Jaunajam gadsimtam sākoties, modē Latvijā nākušas personas, kas nostājas opozīcijā jebkurai varas institūcijai, kurā šīs personas nav ievēlētas, bet pēc ievēlēšanas vakardienas opozicionāri kļūst par lielāku ļaunumu, nekā jebkāda stagnācija vai korupcija.

Mēs neesam tāda opozīcija. Mēs esam pret šādu opozīciju.

Frāze un poza, pat ja tās ir stilīgas un modernas, bieži vien nenes neko labu ne valstij, ne mūsu kolēģijai. Un pēdējais gads, manuprāt, to ir pierādījis visai uzskatāmi.

Šodien sapulcē uzstājusies Latvijas Zvērinātu advokātu padomes priekšsēdētāja vietniece Guna Kaminska, un savā runā mēģināja attaisnot Padomes kursu, lai arī ne visu tajā pati atbalsta. Kolēģes Kaminskas argumenti, manuprāt, nav pārliecinoši, un, galvenokārt, liecina par zināmu Padomes kūtrumu mūsu interešu aizstāvībā, atsaucoties uz ‘’likuma prasībām’’. Protams, man var pārmest pārspīlējumus, bet, turpinot šādu argumentāciju, var sagaidīt brīdi, kad Padome liktu mums liecināt pret saviem klientiem, ja tāds fašistisks likums tiktu pieņemts. Izklausās, varbūt, pārāk tēlaini, bet mūsdienu realitāte liecina par to, ka arī šādi jauninājumi nav neiespējami un arī šādas tendences eksistē.

Lai cik nepatīkami tas nebūtu, ir jāpievēršas arī tam, kā mūsu biedrības dibināšanu uztvēra daži kolēģi.

Pēdējās dienās Kolēģijā cirkulējošās ziņas liecina par to, ka diemžēl būs mēģinājumi diskreditēt mūsu biedrību, nepatiesi apgalvojot, ka tā ir vērsta uz advokatūras šķelšanu un sagraušanu. Šādus apgalvojumus nevar vērtēt citādi kā strausa politiku un mēģinājumu aiz rožainām frāzēm par advokatūras tradīcijām vai par tās modernizēšanu slēpt patieso situāciju.

Advokatūra vēl nesenā pagātnē bija vienota, bet tagad tā tas vairs nav. Šādā situācijā mēs nedrīkstam pazaudēt savu Kolēģiju. Mēs nedrīkstam paļauties tikai uz Latvijas Zvērinātu advokātu padomi vai pieļaut tās veidošanā pārāk lielu nejaušības un vienaldzības ietekmi. Mums ir jākonsolidē kolēģi, lai sasniegtu tos kopējos konstruktīvus mērķus, kas rada advokātiem labvēlīgu darba vidi.

Izvēloties šādu mērķi, nevar nostāties pret Kolēģijas interesēm. Tieši otrādi, šādu mērķu izvēle ir izvēle par labu kolēģijas stiprināšanai.

Tāpēc es esmu pārliecināts, ka neizbēgami un drīzā nākotnē mums pievienosies daudzi kolēģi.

Varbūt, nāks diena, kad Latvijas advokatūra sašķelsies. Bet tā nebūs šī diena!

Publicēts: 30.07.2009


« Atgriezties